Elektrikli araç başlangıcı yapan Rivian Bazı büyük isimlerden destek aldı, Amazon Tesla rakiplerini zorlayacak $700 milyon dolarlık yatırımını satışa sundu. Otomobil, Kasım 2018’de satışa çıktı ve ABD’de büyük satış kategorilerine giren la Auto Show’a elektrikli otomobillerin geleceğin vizyonu olduğunu gösterdi.

Rivian için, EV esneklik anahtarıdır

Altta yatan platform Rivian’ın sözde elektrikli otomobilidir. Pil ve elektrik motorları, fren sistemi, süspansiyon ve diğer bileşenler de dahil olmak üzere bir aracın tüm temel çalışan dişlilerini tek bir dilime bir araya getiriyor. Bu platformun üstündeki otomobil, aracı satın alanın isteğine ve zevkine bağlı olarak farklı stillerde monta edilerek sahibine ulaştırılıyor.

Rivian’ın argümanı, bu ortak mimarinin, inşa etmek istediği her araç için yepyeni bir platform geliştirmekten çok daha verimli olmasıdır. Ayrıca esnektir. R1S ve R1T, mevcut konfigürasyonlarında dört tekerden çekişli ve aynı dingil mesafesini paylaşırken, Rivian, otomobilini ön veya arka tekerden çekişli bir araç, daha kısa otomobiller veya farklı pil boyutlarına sahip modeller yapmak için kolayca ayarlayabilir ve değişen fiyat noktalarını hedef alabilir.

Büyük emelleri, büyük destekçileri

Elektrikli otomobil satışlarında para kazanmak isteyen girişimciler tam olarak nadir olmasa da, Rivian’ın önerisi bir akor vurdu gibi görünüyor. Amazon, otomobil üreticisine bir özkaynak yatırım turuna öncülük ediyor, bugün 700m değerindeki bu otomobil satışı teyit edildi. Rivian bağımsız bir şirket olacak ve mevcut hissedarlar bu yeni turda yerlerini almış görünüyor.

Otomobil üreticisi, ilk olarak R1t’nin üretimine başlamayı planlıyor. Illinois’deki ABD fabrikasında, 2020’in sonlarında başlayacak olan teslimatları R1s’nin üretimi ise diğer aracın üretiminden hemen sonra takip edecektir. Fiyatlar şu şekilde olması planlanıyor, pikap için 69.000 $ ‘ ve SUV 72.500 $’ dan başlayan fiyatlarla vitrinlerde bulunacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.