Toshiba, Fukushima’daki hasarlı, radyoaktif reaktörleri araştırmak için tasarlanan yeni bir robot inşa ettiğini açıkladı. Robot, erimiş yakıt kalıntısını gidermek için hangi ekipmanın gerekli olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için önceki problar tarafından toplanan verilere dayanarak Hasarlı Ünite 2 reaktörünü değerlendirmek için çeşitli araçlar sunar. Bu kaldırma, genel hizmetten çıkarma sürecinin önemli bir parçasıdır.

Fukushima Daiichi Nükleer Santrali, 2011 yılında Tohoku depreminden kaynaklanan bir tsunami tarafından hasar gördü. Hasar, gücü ve nükleer santralin üç reaktörüne soğutmayı keserek üç erimiş çekirdekle sonuçlandı. Tesis, yetkililerin tamamlanması on yıl alacağını tahmin ettiği hizmetten çıkarma sürecinden geçiyor ve Toshiba bu sürece dahil olan şirketlerden biri.

Toshiba, ilk robot yardımcısını 2012’de açıkladı – dört ayağa sahip ve hasarlı üç reaktörden birini keşfetmek için tasarlandı. Daha yakın bir zamanda, 2016 yılında Toshiba, yakıt çubuğu düzeneklerini üçüncü reaktörden çıkarmak için tasarlanmış uzaktan kumandalı bir robot ortaya çıkardı. Bu sefer Toshiba, artıkları temizlemek için hangi teknolojilerin gerekli olduğunu değerlendirmeye yardımcı olacak bir robotla ikinci reaktörü hedef alıyor.

Yeni robot 12-inç uzunluğa sahip ve reaktörün ana muhafaza kabına 36 ft boru aşağı gönderilecek . İçeri girdikten sonra, robot, maşa benzeyen bir cihaz kullanarak erimiş yakıt birikintilerine dokunacak ve tutacaktır. Kavrama kabiliyetine ek olarak, robot bir kamera, ışıklar, bir radyasyon dozimetre ve bir termometre dahil olmak üzere birden fazla araç içerir.

Bu süre zarfında Toshiba, toplanıp toplanamayacakları dahil olmak üzere yakıt depozitelerinin fiziksel durumunu belirlemeye çalışıyor. Potansiyel bir sorun, ekibin yakıt yataklarının ücretsiz olarak kesilmesi gerektiğini keşfederek, yetkililere temizlik işlemi için ne tür bir donanımın gerekli olduğunu belirlemesinde yardımcı olmak.

7 YORUMLAR

 1. I believe this is among the most important information for me.
  And i am satisfied reading your article.

  But want to statement on few general things, The site style is wonderful, thhe articles is in reality great : D.
  Good job, cheers

 2. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your webpage?
  My blog site is in the exact same niche as yours and
  my users would truly benefit from a lot of the information you
  present here. Please let me know if this okay with you.
  Thank you!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.