İngiltere polisi kilitli iPhone’ların içeriğine erişmek için çabalarını hızlandırıyor. İngiltere’deki en az üç polis, WIRED’in gördüğü finansal belgelere göre iPhone’lara girmek için yeni korsan teknolojisine binlerce lira harcadı.

Lancashire, Derbyshire ve Nottinghamshire’daki memurlar, ABD merkezli şirket Grayshift’e ait sistemler için lisans satın aldılar. Eski bir Apple mühendisi personelin kıdemli üyesi olan şirket, 2017 sonunda ortaya çıktı ve Apple’ın en son işletim sistemi olan iOS 12’ye kadar her şeyi çalıştıran iPhone’ların kilidini açabiliyor.

Bir iPhone’a takılan ve kilidini açan GrayKey adında küçük bir kutu satıyor. Bunu yapmak için Apple’ın yazılımında iddia edilen güvenlik açıklarını kullanıyor. İPhone’un kilidi açıldığında, mesajlar, fotoğraflar ve etkinlik günlükleri dahil olmak üzere cihazdaki her şeye erişmek mümkün hale geliyor. GrayKey, Apple için önemli bir baş ağrısı olduğunu kanıtladı.

Üç polis kuvvetinden yapılan harcamalar, teknoloji için Grayshift’e ödemeler yaptı. İngiltere kamu yetkililerinin firmanın teknolojilerini ilk kez satın aldıkları ve ABD’deki kolluk kuvvetlerinin üst düzey çıkarlarını takip ettikleri düşünülmektedir.

Privacy International’da bir hukukçu olan Scarlet Kim , “Gördüğümüz şey, polis güçlerinin esasen gizlice bu ekipmanı satın aldıkları ve daha sonra uyguladıkları daha geniş bir model. Teknolojinin müdahalesi göz önüne alındığında, tanıtılması gereken belirli temel güvenceler var.” Diyor.

Kuruluşun raporu, “Privacy International, herhangi bir garanti veya kayıt tutma eksikliğinin ve cep telefonu çıkarma yetkilerinin kullanılmasına ilişkin bağımsız bir gözetimin ciddi bir istismar ve ayrımcılık uygulamaları riski oluşturduğuna inanmaktadır.”

Kim, bir kişinin telefonundan ne kadar veri çekilebileceği göz önüne alındığında, bu teknolojinin kullanılmasından önce bir tür adli onay alınması gerektiğini söylüyor. Kim, “Halk karanlıkta,” diyor. Yetkili , birkaç ABD eyaletinde, yetkililerin, kullandıkları ve satın aldıkları gözetim teknolojilerini kamuya açıklamasını gerektiren yeni yasalara işaret ediyor .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.